Dokument, który udziela pozwolenia do przewozu jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych oraz licencja na transport Na terenie kraju czy za granicą, dlatego dużo firm udostępnia licencję transportową w ciągu kilku dni, żeby rozwijała się gospodarka, ponieważ przez Urząd wydanie dokumentu może trwać do trzech miesięcy.  Osoby, które mają dany certyfikat kompetencji zawodowych powinny co jakiś czas podnosić swoje kompetencje przez dodatkowe egzaminy, a dodatkowo można zdać egzamin na transport między krajowy.

Za egzamin na licencję, którego należy zdać egzamin powyżej 70%.

- 200 zł, na okres od 2 do 15 lat,

- 250 zł, na okres od 16 do 30 lat,

- 300 zł, na okres od 31 do 50 lat.

Na transport rzeczy/przedmiotów bezpiecznych licencję musi mieć przewoźnik, który prowadzi samochód przekraczającą masę całkowitą 3,5t, a zwłaszcza kiedy transport może dotyczyć transportu międzynarodowego. Licencję krajową wydaje się na 2-50 lat, a międzynarodową na 5 lub 10 lat. Generalnie w tym czasie nie można odstąpić od umowy. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, kiedy osoba podpisująca umowę w tym czasie umrze, przez co spadkobiorca może odstąpić od umowy, kiedy współpracował ze zmarłym członkiem rodziny w danej branży.

Licencję na transport osób powinna mieć każda osoba, która przewozi – tak jak taksówkarze jak i kierowcy autobusu. Co ważne -nie tylko właściciel licencji taxi, ale i kierowcy prowadzący taksówki muszą mieć zdany egzamin. Taksówkarze nie muszą posiadać własnego samochodu/samochodu służbowego ani zabezpieczenia finansowego tak jak w przypadku kierowców tirów oraz kurierów. Oprócz tych dokumentów każdy przedsiębiorca powinien mieć dobrą reputację oraz nie może być karany prawnie zwłaszcza na tle używek, bójek czy też nie może mieć zakaz zbliżania się do osób z powodu agresji.